Práce s Elektronickým katalogem sociálních služeb Jihomoravského kraje

Katalog poskytuje několik způsobů vyhledávání. Mezi hlavní patří:

A) Jednoduché vyhledávání dle cílové skupiny a životní situace

Tento způsob vyhledávání se řadí mezi nejpoužívanější.

Postup: Pod nadpisem "Vyberte skupinu, do které patříte" vyberte tu cílovou skupinu, do které patříte Vy (jako potenciální uživatel sociální služby) nebo osoba, pro kterou sociální službu hledáte.

Na další stránce se zobrazí výpis životních situací vztahující se k Vámi vybrané cílové skupině. Jedná se o krátké, výstižné popisky životních situací typu: "Cítím se osamělý." nebo "Jsem oběť trestného činu."

Tuto situaci není nutné specifikovat, služby pro Vámi vybranou cílovou skupinu se Vám vypisují v dolní části obrazovky pod nadpisem "Počet nalezených služeb."

Po vybrání cílové skupiny i konkrétní životní situace se na nové stránce vygeneruje seznam sociálních služeb, které mohou pomoci řešit danou životní situaci.

Kliknutím na název vybrané služby v seznamu nalezených služeb se Vám zobrazí kompletní informace o službě – kontaktní údaje (telefon, email, adresa, web), identifikátor sociální služby, druh sociální služby, začátek poskytování sociální služby i poskytovatel. Dále je uvedena stručná charakteristika sociální služby.

 

B) Jednoduché vyhledávání dle nejčastěji vyhledávaných klíčových slov

Postup: Pod nadpisem „Nejčastěji vyhledávaná slova“ vyberte to klíčové slovo, které se pojí s problémem, který řešíte. Objeví se Vám seznam všech služeb v kraji, které Vám mohou v dané situaci pomoci.

Vyhledané služby pak můžete dále upřesňovat zadáním cílové skupiny, životní situace, formy poskytování sociální služby, druhem sociální služby či zobrazením jen služeb, které působí v určité obci či na území vybrané ORP (obce s rozšířenou působností).

Kliknutím na název vybrané služby v seznamu nalezených služeb se Vám zobrazí kompletní informace o službě – kontaktní údaje (telefon, email, adresa, web), identifikátor sociální služby, druh sociální služby, začátek poskytování sociální služby i poskytovatel. Dále je uvedena stručná charakteristika sociální služby.

 

C) Podrobné vyhledávání v katalogu

Při kliknutí na odkaz „Podrobné vyhledávání“ se zobrazí filtry, na základě kterých je možné vyhledávat sociální služby v celém kraji.

Služby je možné vyhledat zadáním cílové skupiny, životní situace, klíčového slova, formy poskytování sociální služby, druhem sociální služby či zobrazením jen služeb, které působí v určité obci či na území vybrané ORP (obce s rozšířenou působností).

Tento filtr je vhodný pro veřejnost i odborníky.

 

D) Jednoduché fulltextové vyhledávání

Jedná se o vyhledávání fungující na základě porovnávání hledané fráze se všemi ostatními slovy v elektronickém katalogu. Fultextové vyhledávání v elektronickém katalogu vyhledává v charakteristikách sociálních služeb, v adresách, v identifikátoru, v druzích služeb, v názvech poskytovatelů i sociálních služeb. Hledanou frázi (např. název zařízení, poskytovatele, služby, identifikátor, adresu,…) nebo pouze část hledané fráze stačí zadat do pole označeného "vyhledat službu" a zobrazí se všechny služby odpovídající hledané frázi.

 

E) Užitečné odkazy a Kontakty

Při kliknutí na odkaz „Užitečné odkazy“ se zobrazí stránka obsahující užitečné odkazy v sociální oblasti.

Při kliknutí na odkaz „Kontakty“ se zobrazí stránka obsahující kontakty na Krajský úřad Jihomoravského kraje jako zřizovatele Elektronického katalogu sociálních služeb, dále na pracovníka pověřeného metodickou podporou katalogu, jakož i odkaz na kontakty na další pracovníky Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Mezi další důležité kontakty patří i kontakty na zdravotnickou záchrannou službu, jakož i na jednotlivá zdravotnická zařízení.

Na hlavní straně i v záložce kontakty jsou uvedeny tísňové kontakty.